Przeczytaj, zanim kupisz panele fotowoltaiczne. Jak rozpoznać nieuczciwego dystrybutora?

Z obserwacji krajów, które wykorzystują OZE w dużo większym stopniu niż Polska, możesz dowiedzieć się, jak będzie wyglądała najbliższa przyszłość fotowoltaiki w naszym kraju. Z roku na rok wzrasta świadomość klientów rynku pv. Oczekują oni coraz wyższej jakości instalacji. Już niedługo monterzy korzystający z paneli niskiej jakości mogą zostać niemal całkowicie wyparci przez tych dbających o właściwości swoich produktów. Chcesz mieć pewność, że jesteś w tej drugiej grupie? Przeczytaj ten poradnik do końca.

Oryginalność paneli

To dzieje się naprawdę - na rynku pv można znaleźć coraz więcej tańszych „zamienników”, które mają przypominać droższe oryginały. Niestety tylko z wyglądu. O ile jeszcze kilka lat temu były to pojedyncze przypadki, dzisiaj jest to tak powszechne zjawisko, że odnoszą się do niego nawet największe firmy.

Np. producent modułów fotowoltaicznych LONGi Solar, w którego oficjalnym oświadczeniu czytamy o kilku firmach, które sprzedają jego podrobione produkty w Polsce. Co ważne, LONGi wyraźnie zaznacza, że nie daje na nie gwarancji. Oznacza to, że montując panele niepewnego pochodzenia u klienta, narażasz się na roszczenia z jego strony, negatywną reputację i brak możliwości reklamacji produktów.

Jak sprawdzić oryginalność paneli? Przede wszystkim znajdź sprawdzonego dostawcę i porozmawiaj z nim, żeby sprawdzić jego wiedzę. Na pewno nie szukaj promocyjnych cen na portalach aukcyjnych. Wybierz też producenta, który da Ci możliwość sprawdzenia na własne oczy, czy dany panel wyszedł z jego fabryki. Np. panele firmy Sunrise są oznaczone logo oraz numerem seryjnym pod szybą i na naklejce, a nie tylko na naklejce która jest „modyfikowana”. Dzięki temu i Ty, i klient szybko rozpoznacie, czy produkt nie jest podrobiony.

UWAGA: Choć ich sprzedaż jest w pełni legalna, podobnie do „zamienników” działają tanie panele, pochodzące od nieznanych producentów. Ich zakup oznacza często zmarnowanie pieniędzy.

Panele nowe, ale jednak używane?

Na rynku znajdują się osoby, które sprzedają używane panele fotowoltaiczne, opisując je jako zupełnie nowe. Jest to jeszcze bardziej niebezpieczna - i niesprawiedliwa względem Ciebie i Twoich klientów - praktyka.

Specjaliści coraz częściej zgłaszają problemy z teoretycznie nowymi panelami. Po ich rozmontowaniu okazuje się, że:
- są to stare panele, najczęściej importowane z Niemiec,
- ktoś dokładnie je umył i okleił nowymi naklejkami,
- ich moc, a nawet certyfikaty jakości zostały sfałszowane.

Takie produkty oczywiście działają nieprawidłowo, mają znacznie obniżoną sprawność, a ich kupno koniec końców niemal zawsze generuje dodatkowe koszty i niepotrzebne nerwy. W tej sytuacji pozorna oszczędność nie opłaca się nikomu, oprócz sprzedawcy.

Według obszernego badania instytutu TÜV Rheinland, jedne z najbardziej kosztownych i najczęściej występujących usterek paneli fotowoltaicznych to m.in.:
- pęknięcie szyby,
- wadliwa folia ochronna lub odklejenie się jej,
- ślimacze ścieżki (snail trails), które powstają przez mikrouszkodzenia.

O to wszystko bardzo łatwo przy starszych produktach, często wielokrotnie transportowanych i demontowanych. Takie panele są też nieraz transportowane w niewłaściwy sposób (poziomo zamiast pionowo), a ogniwa krzemowe, wykorzytywane w panelach, są przecież wrażliwe na udary mechaniczne.

Sprzedawca paneli i jego wiedza

I tak dochodzimy do sedna, czyli najważniejszego „ludzkiego” aspektu podczas kupna paneli fotowoltaicznych. Tak naprawdę jedyne, co da Ci pewność co do ich oryginalności i jakości, to kontakt z profesjonalnym dystrybutorem.

Przede wszystkim powinien Ci on potrafić odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i bez problemu opowiedzieć o specyfikacji produktów, jakie sprzedaje. Chcesz mieć pewność, że kupujesz produkty najwyższej jakości? Skontaktuj się z firmą, która jest oficjalnym dystrybutorem danych paneli - o to możesz zapytać bezpośrednio producenta.

Przy tak dużych, a przy tym delikatnych produktach, ważna jest też dbałość o ich bezpieczny transport, ale też bezproblemowy kontakt ze sprzedawcą. Dużą zaletą jest posiadanie przez dystrybutora magazynów w Polsce. Pomaga to w sprawniejszym działaniu Twojej firmy oraz dodaje mu wiarygodności.

Pochodzenie paneli

Niektórzy liderzy rynkowi zdecydowali się nie tyle produkować swoje panele w różnych fabrykach, ile dodatkowo zlecać to mniejszym podwykonawcom lub nawet odkupywać od nich produkty.

Oczywiście nie jest to szkodliwe samo w sobie, ale problem pojawia się wtedy, kiedy do klienta trafia paleta paneli marki X, a po czasie okazuje się, że dokładne specyfikacje każdego z osobna różnią się od siebie. Przez to instalacja jest nieskuteczna, a klient niezadowolony.

Jak tego uniknąć? Wybrać mądrze producenta paneli. Nie zawsze duże marki dostarczają najlepszej jakości produkty. Przed zakupem u dostawcy dokładnie zapoznaj się z certyfikatami jakości produktów. Szukaj przejrzystej firmy, która ma długie doświadczenie w produkcji paneli i chętnie odpowiada na wszelkie pytania.

Wielkość i moc paneli

Zazwyczaj, kupując panele, musisz wybierać pomiędzy większymi gabarytami (powyżej 2 m długości) i większą mocą a mniejszymi wymiarami i zmniejszoną mocą. Te pierwsze, przez swoją wielkość i wagę, są nie tylko bardziej narażone na uszkodzenia, ale też bardziej niebezpieczne dla ekipy montującej (zwłaszcza na stromych dachach i tych z delikatnym poszyciem, jak dachówka aluminiowa). Z obliczeń przedstawionych na XII Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii SOLAR+ wynika, że w takim zestawieniu mniejsze panele opłacają się bardziej.

A co, jeśli połączymy ze sobą mniejsze rozmiary i większą moc instalacji?

Panele firmy SUNRISE, które kupisz na naszej stronie, dzięki zastosowaniu 9 szynoprzewodów zamiast 5 lub 3, jak w standardowych modułach, a także wykorzystaniu o połowę mniejszych ogniw oraz technologii PERC, mają wyższą moc (370 W), są bardziej wydajne (nawet przy słabszym oświetleniu), a przy tym niewielkie i lekkie. Pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pojedynczej konstrukcji pv - zarówno w instalacjach domowych, jak i na farmach.

Szukasz dystrybutora paneli fotowoltaicznych, wind ułatwiających ich montaż i wyłączników ppoż., który dostarczy Ci najwyższej jakości, oryginalne produkty? Skontaktuj się z nami! Chętnie odpowiemy na Twoje wszystkie pytania i przekażemy Ci dokumenty niezbędne do weryfikacji naszych towarów. Do większych zamówień przygotowaliśmy atrakcyjne rabaty!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź też, jak panele Sunrise - firmy przetestowanej w ciągu 15 lat w 50 krajach - radzą sobie w powyższym zestawieniu. Pamiętaj, że dobra jakość w fotowoltaice zawsze idzie w parze z większą długoterminową oszczędnością.