Ppoż. wyłącznik bezpieczeństwa w fotowoltaice - zobacz, na co zwrócić uwagę przed zakupem

19 września 2020 r. w prawie budowlanym zaszły pewne zmiany. Ich konsekwencje wpływają m.in. na pracę monterów instalacji fotowoltaicznych. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma ponad 6.5 kWp, konieczne jest uzgodnienie projektu z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń ppoż. Wymóg nie dotyczy budynków o kubaturze mniejszej niż 1000 m3, które nie należą do stref zagrożonych wybuchem. Oprócz podstawowych zabezpieczeń instalacji rzeczoznawca będzie sprawdzał uwzględnienie w projekcie ppoż. wyłączników bezpieczeństwa. Niezależnie od interpretacji przepisów, w związku z podniesieniem bezpieczeństwa zalecamy instalację wyłączników prądu poniżej 6,5kw. Pojawia się pytanie – czy warto oraz które z nich są najbezpieczniejsze?

Jak działa przeciwpożarowy wyłącznik prądu w instalacjach fotowoltaicznych?

Przede wszystkim warto zaznaczyć: ppoż. wyłącznik prądu stosowany w fotowoltaice w rzeczywistości nie zapobiega powstaniu pożaru. Jego zadaniem jest szybkie odcięcie prądu stałego (tuż po odłączeniu zasilania obiektu) i zapobiegnięcie dalszym stratom - a te, w przypadku systemów PV mogą być bardzo kosztowne. Co więcej, takie urządzenie może uratować życie lub zdrowie strażakom gaszącym pożar.

Nic więc dziwnego, że mimo niskiego ryzyka powstania pożaru samych paneli, wyłącznik ppoż. stał się nieodłącznym elementem przy ich instalacji, a zainteresowani klienci często sami o niego pytają. Jeśli chcesz zdobyć ich zaufanie i pokazać swój profesjonalizm, wytłumacz im, jaki wyłącznik warto kupić.

Wyłącznik niskiej a wysokiej jakości - różnice

Na rynku dostępne są urządzenia kilku firm. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na parametry wyłączników. Z racji na niewielką konkurencję, różnica w ich wycenie jest spowodowana w dużej mierze popularnością marki, a nie cechami produktu - które mogą być podobne, a nawet lepsze w tańszych wyłącznikach. Z odpowiednią wiedzą możesz dużo zaoszczędzić, zapewniając przy tym większe bezpieczeństwo swoim klientom.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie wyłącznika przeciwpożarowego, sprawdź:

1. Jakość wykonania

Urządzenie powinno być odporne na warunki zewnętrzne panujące w Polsce. Odpowiednia wartość zabezpieczenia to IP65 (całkowita ochrona przed pyłem i strumieniem wody), a najskuteczniejsza - IP66 (całkowita ochrona przed pyłem, silnymi strumieniami i falą wody). Wiele o wyłączniku opowie Ci też jego wnętrze - obejrzyj je na żywo lub poproś dystrybutora o zdjęcia. Porównując dwa produkty, od razu zauważysz, który z nich jest stabilniejszy.

Zwróć też uwagę na to, czy producent dodaje do wyłącznika wysokiej jakości osprzęt: osłony, dławiki kablowe i złącza MC4.

Wysokiej jakości przekładnia
Mniej wytrzymała przekładnia

2. Pochodzenie

Tak, jak w przypadku samych paneli, znajdź dystrybutora, który zamawia wyłączniki bezpośrednio od producenta. Zapewnij gwarancję jakości swoim klientom i pokaż swój profesjonalizm. Naprawdę nie warto tutaj oszczędzać, zamawiając produkty z niepewnych źródeł. Za pochodzeniem produktów idą też certyfikaty bezpieczeństwa: CE, TUV, CE, CB, SAA, UL i spełnione normy EN 60947-1 i 3.

3. Działanie automatyczne

W czasie pożaru liczy się każda sekunda. Wyłącznik przeciwpożarowy powinien jak najszybciej (w ciągu kilku sekund) wykryć wyłączenie zasilania przez strażaków i odizolować panele. Im szybciej to zrobi, tym mniejsze ryzyko powstania zwarcia instalacji spowodowanego strumieniem wody.

Właściciele PV na pewno docenią też automatyczny restart urządzenia. Dzięki tej funkcji będą mogli zapomnieć o własnoręcznym włączaniu systemu po przywróceniu zasilania.

4. Maksymalne napięcie

W instalacjach fotowoltaicznych opartych na falownikach łańcuchowych napięcie DC może wynieść nawet 1000 V. Dlatego nierozerwalnym czynnikiem wyłącznika ppoż. jest gwarancja pracy przy tak wysokim napięciu. W końcu kto chce zainwestować w sprzęt, który może, ale nie musi zadziałać?

5. Przedział temperatur

Dobrej jakości wyłącznik powinien wyłączać się automatycznie przy ok. 70°C - to pozwoli spać spokojnie domownikom lub właścicielom obiektu. Zwróć też uwagę na zakres temperatur, w których on pracuje. Najlepszą wydajnością i bezpieczeństwem charakteryzują się urządzenia pracujące przy -20°C ~ +50°C.

6. Czas montażu

To czynnik istotny nie tylko dla Twoich klientów, ale też dla Twojej firmy. Instalacja wyłączników wymagających otwarcia konstrukcji w celu ich podłączenia zabiera cenny czas ekipie monterów. Jest też potencjalnie bardziej niebezpieczna. Wybierz rozłącznik z już przygotowanymi otworami, którego montaż w tzw. systemie plug and play zabiera najmniej czasu i nie jest skomplikowany.

Montaż bez otwierania konstrukcji

7. Obecność zaworu odpowietrzającego

Wyłącznik ppoż. niskiej jakości może okazać się niebezpieczny sam w sobie. Jeśli nie jest on odpowiednio zabezpieczony, w ekstremalnych sytuacjach w jego wnętrzu może dojść do kondensacji. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, czy interesujące Cię urządzenie posiada zawór odpowietrzający. Ten niepozorny element znacznie zwiększa bezpieczeństwo instalacji.

Szukasz wyłącznika, który spełni wszystkie te wymagania?

Zapewnij swoim klientom najwyższą jakość bezpieczeństwa i konkurencyjną cenę. To możliwe! Jako Dragon Art jesteśmy dystrybutorem wyłączników firmy FoxESS. Dysponujemy certyfikatami produktów, które spełniają też wszelkie potrzebne normy. Wyłączniki znajdują się w naszym magazynie w Polsce, dzięki czemu możemy Ci zapewnić szybką dostawę oraz sprawny kontakt.

Jedno urządzenie obsługuje 2 obwody i kosztuje jedynie 731 zł netto. Jego specyfikacja przewyższa przy tym wiele droższe produkty. Sprawdź szczegółowe dane na naszej stronie i przekonaj się sam!